Wszycie Esperalu stosowane jest, jako wspomagająca forma wychodzenia z uzależnienia od alkoholu. Należy jednak pamiętać o tym, iż nie może to być metoda alternatywna, ponieważ dążenie do trzeźwości i późniejsze w niej wytrwanie jest procesem żmudnym oraz długotrwałym. Wymaga chęci, motywacji i przede wszystkim kompleksowego leczenia, profesjonalnej pomocy wykwalifikowanego zespołu medycznego. Z różnych gałęzi medycyny. O czym jednak powinni wiedzieć pacjenci, którzy interesują się zastosowaniem Esperalu?

Wszywka alkoholowa esperal KatowiceEsperal, czyli disulfiram jest związkiem organicznym, który nie likwiduje uzależnienia i nie zmniejsza chęci do picia. Ma jednak wpływać motywujące i dyscyplinująco na osobę uzależnioną. Powoduje myślenie u pacjentów typu „nie mogę pić, bo mam wszczepiony Esperal”. Stanowi też formę „odstraszacza”, co wiąże się z konsekwencjami, dolegliwościami i nieprzyjemnymi objawami odczuwanymi, gdy w okresie wszczepienia Esperalu stosuje się alkohol, przed wykonaniem zabiegu należy nić pić minimum przez okres 48h.

Informacje przed zabiegiem implantacji Esperalu

Zanim zostanie wykonane zabieg, lekarz przeprowadza niezbędne badania, w celu potwierdzenia, iż pacjent nie pił we wskazanym czasie alkoholu, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa około pół godziny; „wszywka” z Esperalem aplikowana jest pod skórę na pośladku. Jest to miejsce gwarantujące najlepsze gojenie oraz związane z minimalnym bólem towarzyszącym podczas poruszania się; na życzenie pacjenta można wprowadzić „wszywkę” z Esperalem, w inne miejsce na ciele; po wszyciu Esperalu można swobodnie prowadzić samochód, substancja ta nie jest odczuwalna i w żaden sposób nie wpływa na samopoczucie pacjenta; zabieg nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych, Esperal wszczepiony pod skórę działa wedle producenta przez 8 miesięcy. W praktyce jednak znanych jest sporo przypadków, gdy jego działanie trwało nawet 12 miesięcy.

Procedura wszycia Esperalu może być powtarzana w razie konieczności (po upłynięciu czasu, w jakim substancja była aktywną); pacjent zachowuje pełną świadomość przed wykonaniem zabiegu, co potwierdza podpisem w oświadczeniu, iż ma na uwadze konsekwencje, jakie rodzi się jego zastosowanie.

Esperal może przynieść szereg korzyści z jego stosowania. W dużej mierze działa również na psychikę, bowiem powoduje, iż pacjenci przyzwyczają się do myśli, że działanie substancji wyklucza możliwość spożywania jakiegokolwiek alkoholu. Oddziaływanie na psychikę pacjenta jest jednym z ważnych etapów na drodze do trzeźwości i późniejszego wytrwania w niej.

Dodatkowa motywacja potrafi zdziałać bardzo wiele. W wypadku alkoholizmu takową motywacją staje się zastosowanie zabiegu wszycia Esperalu. Pacjenci muszą jednak koniecznie pamiętać o tym, iż nie jest to zastępcza forma leczenia. A także o tym, iż niezastosowanie się do zaleceń może skutkować problemami natury zdrowotnej.

Mając już pod ręką wszystkie za i przeciw, można zdecydować się na kompleksową terapię połączoną ze wspomaganiem, w postaci zabiegu z zastosowaniem wszywki z Esperalem.